Ciekawostki

 HEADSHAKING SYNDROME

Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań dla tych koni jest terapia cranio-sacralna. Dzięki technikom stosowanym w tej terapii pracuję bezpośrednio na kościach czaszki, co pozwala na przywrócenie im prawidłowego ułożenia, ruchomości, a w konsekwencji odbarczenie uciskanych struktur. Bardzo istotne jest, aby przynieść ulgę koniom cierpiącym na ten syndrom. Wyobraźmy sobie funkcjonowanie z nieustannym bólem głowy przez miesiące, a nawet lata !

Każdy koń od czasu do czasu potrząsa głową w płaszczyźnie czołowej (poziomej), natomiast konie z headshaking syndrome wykazują powtarzające się, mimowolne ruchy potrząsania głową, które przebiegają bardziej w płaszczyźnie pionowej. Konie te mogą okazywać również potrząsanie głową w płaszczyźnie czołowej, ale znakiem rozpoznawczym jest ruch pionowy. Kiwanie głową jest nagłe, występuje intensywne trzepanie nosem w dół, a w ciężkich przypadkach zaangażowana jest cała głowa i szyja.

Innym występującym objawem jest to, że konie z tym syndromem pocierają nosem i chrapami o różne przedmioty. Nie jest to krótkie i delikatne pocieranie, ale energiczne, nieustanne, a nawet "szalone". Może dojść do ranienia pyska, a nawet uderzania głową o ściany boksu w celu łagodzenia nieznośnego bólu utrzymującego się wzdłuż nosa i twarzy. Jest to związane z uczuciem mrowienia i kłującego bólu. Ważne jest, aby zrozumieć, że miejsce bólu nie musi pokrywać się z jego źródłem.

Wielu lekarzy weterynarii łączy to z podrażnieniem lub zapaleniem nerwu trójdzielnego, który biegnie od tylnej części głowy, wokół uszu wzdłuż obu stron twarzy, a kończy się w obszarze nosa i chrap. Objawy często pokrywają się z częściami nerwu najbardziej dotkniętymi zaburzeniem-ucho będzie drgać, gdy ta część nerwu jest najbardziej dotknięta, zajęcie obszaru unerwienia oka objawia się jako światłowstręt, a chrapy będą drgać, gdy nerwy w tym obszarze są podrażnione. Większość ekspertów zgadza się, że stan ten jest bardzo podobny do neuralgii nerwu trójdzielnego u ludzi.

Inną przyczyną może być bezpośredni ucisk kości czaszki na wewnętrzne struktury znajdujące się w tym obszarze. Może być to wynik urazu, który pozostawia ślad i z biegiem czasu doprowadza do przemieszczeń kości względem siebie, drażnienia nerwów, ucisku naczyń krwionośnych, a w konsekwencji obrzęków, uczucia dyskomfortu, stanów zapalnych. W miarę upływu czasu zaburzenia te będą się nasilać.

Konie z headshaking syndrome przejawiają dowody na obecność neuropatycznego bólu głowy jako podłoża ich zachowań. Pokazuje to konieczność zrozumienia, że konie, które często uważane są za "niegrzeczne", najprawdopodobniej reagują w ten sposób na ból.


https://www.youtube.com/watch?v=LcvZQBUB3ls